Powiedz jak możemy Ci pomóc

THERMIZO Tomasz Jaciów

Wrocław

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Termomodernizacja istniejących budynków

Autor: THERMIZO Tomasz Jaciów, publikacja: 2014-12-22

Wielu z nas, na terenie zachodniej Polski mieszka w budynkach potocznie nazywanych poniemieckimi, które to w większości budowane były w technologii ściany trójwarstwowej, z tzw. pustką powietrzną w środku. Taka konstrukcja ściany opierała sie z reguły na grubej ścianie wewnętrznej, wykonanej z dobrej cegły , pustki powietrznej, która z zamkniętym powietrzem stanowić miała warstwę izolacyjną, oraz ściany osłonowej, która zamykała tą pustkę przed ingerencją warunków atmosferycznych z zewnątrz. W tamtych czasach, gdy nie znane były tak dobre materiały izolacyjne jak dziś , stanowiło to optymalne rozwiązanie. Ale od tamtego czasu wiele w tej dziedzinie się wydarzyło.

Niestety jednak dziś wiele domów wciąż tak funkcjonuje, i rok rocznie powoduje wiele strat w portfelach zamieszkujących je mieszkańców.

Ściany tego typu, w zależności od materiału z jakiego zostały wzniesione, jak również grubości poszczególnych warstw osiągają wskaźnik przenikalności cieplnej U w granicach 1.10 - 1.30 W/m2K. Taki wskaźnik w dzisiejszych czasach jest nie do zaakceptowania przy wznoszeniu nowych budynków, dla których określany on jest jako wymóg na poziomie U=0,25 W/m2K, a więc kilkukrotnie niższym.

Wskaźnik U na poziomie 1.10-1.30 W/m2K , może przyczyni się na dzień dzisiejszy do strat rocznych energii cieplnej na poziomie 100-117 kWh z 1 m2 ściany, a to daje wg dzisiejszych cen taryfy PGNiG około 25-30 zł na m2 powierzchni ściany rocznie.

Jaką możliwość mają więc mieszkańcy takich domów dziś, by móc zaoszczędzić pieniądze, które co roku im w ten sposób uciekają, nie mówiąc już o gorszym komforcie cieplnym takich mieszkań?

Otóż bardzo popularna jest metoda tzw. termomodernizacji zewnętrznej poprzez wykonanie nowej elewacji, ocieplając zewnętrznie dom styropianem lub wełną mineralną. Niestety jest to duży wydatek, którego ceny na dzień dzisiejszy kształtują się na poziomach 90-130 zł/m2 ocieplanej powierzchni.

Jest jednak w przypadku takich rozwiązań konstrukcyjnych ścian inna metoda, która znacznie taniej, i bez ingerencji w elewację zewnętrzna pozwala nam na ocieplenie takich budynków i jest znacznie tańsza, gdyż jej cena może kształtować się w przedziale 35-50 zł/m2 ocieplanej powierzchni. Jest to metoda wdmuchiwania materiału izolacyjnego (wełny szklanej lub granulatu styropianowego) w istniejącą pustkę powietrzną, ściśle wypełniając ją w nawet najmniejszej szczelinie.

Dzięki takiej metodzie możemy obniży wskaźnik U nawet do poziomu 0,28 W/m2K, a więc do poziomu bardzo zbliżonego do wymagań obecnych dla nowych budynków. Dzięki takiemu działaniu możemy zmniejszyć nasze straty ciepła w wymiarze finansowym nawet do 6 zł/m2 rocznie.

A więc reasumując , wybierając tego typu metodę ocieplenia, inwestycja nasza może zwróci sie już po dwóch latach, a dodatkowo poprawimy sobie komfort cieplny naszych mieszkań. Bowiem jeżeli wydamy na tego typu termo renowację 50 zł/m2, to jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie 24 zł/m2, a po dwóch latach 48 zł/m2.

Są to oczywiście kalkulacje szacunkowe, które należy przeprowadzić indywidulanie dla kazdego przypadku.

Dlatego juz dziś warto zastanowić sie nad polepszeniem sobie warunków cieplnych i zaoszczędzic pieniądze w kolejnych latach, tym bardziej ,ze musimy zdawać sprawę z tego, ze koszty energii cieplnej raczej nie będą spadały.

Zdjęcie nr 2

Modernizację tego typu można wykonać bardzo szybko, bez znacznej ingerencji w istniejąca elewację, pozostawiając ja po pracy bez żadnych istotnych znaków naszej ingerencji.

Unikamy, przy tym dużych niedogodności jak przy standardowej metodzie ociepleń, takich jak panujący w trakcie prac duży pozorny nieporządek i ogólnie odczuwalny bałagan.

Jest jeszcze jeden atut tego typu inwestycji. A mianowicie znaczna poprawa izolacji akustycznej naszych budynków.

Ostatnio firma Knauf wprowadziła na rynek idealny do tego typu rozwiązań produkt pod nazwą Knauf Supafil CavityWall, który ma bardzo dobry wskaźnik przewodnictwa cieplnego, tzw. lambda 0,034 W/mK. Jest to wełna szklana produkowana całkowicie z recyklingowanego szkła, która jest całkowicie hydrofobicznym materiałem, i materiałem wspaniale zagęszczającym się w tego typu przegrodach i w 100% wypełniającym wszelkie luki istniejące w ścianie trójwarstwowej.

Dlatego już dziś zastanówmy się , czy nie wybrać właśnie tą metodę dla poprawy cieplnej naszych domów.

Logo CLIMA-FLOC

Opracowano:
Helena Jaciów
CLIMA-FLOC Izolacje Nadmuchowe

Ocieplanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 69 246 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: